بررسی بنیادی صنعت کاشی و سرامیک در بورس کاشی و سرامیک، صنعتی درون‌زا با ظرفیت توسعه صادرات
یکی از تحلیلگران بازار سرمایه گفت: نسبت حقوق صاحبان سهام صنعت کاشی و سرامیک حدود ۸۸ درصد است که نشان از کارایی مطلوب این صنعت در کسب سود خالص دارد.
به گفته بابک سالاروند تحلیلگر بازار سرمایه: جایگاه صنعت کاشی و سرامیک در بازار سرمایه ایران به لحاظ دارایی طبق آخرین صورت‌های مالی ارائه شده در پایان فصل پاییز (گزارشات ۹ ماهه) در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که در حدود ۰.۰۰۰۶ دارایی کل بورس ایران برآورد می‌شود. همچنین بدهی‌های این صنعت حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که ۰.۰۰۰۵ کل بدهی‌های بورس ایران را شامل می‌شود.
این صنعت سود خالصی (ttm) در حدود ۷/۶ هزار میلیارد ریال ایجاد کرده است که ۰.۰۰۱ سود خالص کل بورس می‌باشد. در نتیجه می‌توان گفت که این صنعت جایگاه بسیار کوچکی در بازار سرمایه دارد. لازم به ذکر است حاشیه سود خالص صنعت در حدود ۳۲درصد است.
P/E این صنعت که معیاری برای مدت زمان بازگشت سرمایه محسوب می‌شود نیز در حدود ۹/۵۳ است. در حالی که این معیار در کلیت بورس ایران در تراز ۷/۸ قرار دارد. همچنین P/S صنعت که نسبت قیمت سهام نمادهای این صنعت به مبلغ فروش عملیاتی شرکت‌هاست به P/S کل بورس تقریبا نزدیک بوده و به ترتیب ۲/۴و ۲/۵۲ است.
تولیدات این صنعت از متریال های صنعت انبوه سازی در کشور به حساب می آید که علاوه بر مصرف داخلی در ارز آوری نیز نقش بسزایی داشته است. 
تحریم‌ها از جمله ریسک‌های سیستماتیک این صنعت است که شرکت‌ها را از اجرای طرح‌ها و پروژه‌های خود عقب نگه داشته که با گشایش در عرصه سیاست خارجی این ریسک از سر راه این صنعت برداشته خواهد شد و می‌تواند صادرات شرکت‌ها را وسیع‌تر کند. کاشی و سرامیک ایران در کشور‌هایی مانند عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، گرجستان، امارات، جمهوری آذربایجان، بازار خوبی دارد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: عوامل تاثیرگذار بر افزایش و کاهش سود صنعت کاشی و سرامیک از جمله نرخ ارز، نرخ تورم، نرخ بهره و... است. با توجه به اینکه ۹۵ درصد مواد اولیه صنعت کاشی و سرامیک و زنجیره تأمین و ارزش در ایران، داخلی است و قیمت تمام شده پایینی داریم انتظار می‌رود با لغو تحریم‌ها و همچنین ثبات در متغیر‌های اقتصادی از جمله نرخ تورم و نرخ بهره، چشم انداز خوبی را برای این صنعت متصور باشیم.

 

----------------------

تدارک صنعت بهگامان

تامین کننده قطعات و ماشین آلات کارخانجات کاشی و سرامیک